Weekly Award Winners

This year, the Club is excited to present trademark and coaches awards to the top players across all five grades.

The trademark award is voted by the playing group after each game, while the coaches awards are decided by the coaching panel.

Award winners receive a mixture of cash prizes and vouchers donated by the PP&O Association, Sportspower Glenelg, Yo-Chi and Yiros Shack Glenelg. The Club is extremely grateful for their generosity.

Visit each week to see the latest award winners.

League & Reserves

The League and Reserves awards are proudly sponsored by the GFC Past Players and Officials Association.

Round League Trademark Award Player Sponsor League Coaches Award Player Sponsor League Coaches Award Player Sponsor Reserves Trademark Award Player Sponsor
1 Jonty Scharenberg Snouts Louts Billy Stretch Gary J Smith Real Estate Brett Turner Adelaide SolarSafe Jordan Moore Robert Greenfield
2 Matthew Snook Cove Print Andrew Bradley Flinders Private Hospital Luke Partington Contect Electrical Nick Leck Blackwood Hire
3 Brett Turner Adelaide SolarSafe Brett Turner Adelaide SolarSafe Luke Partington Contect Electrical Brady Searle Todd Homes
4 Sam Durdin Partek Andrew Bradley Flinders Private Hospital
5 Max Proud Partek Luke Partington Contect Electrical Toby Pink Alckemy Cleaning Services Brad McCarthy AC Demolition
6 Toby Pink Alckemy Cleaning Services Toby Pink Alckemy Cleaning Services Billy Stretch Gary J Smith Real Estate Jarrad Parish -
7 Alex Martini Cobalt Blue Darcy Bailey Marion Hotel Corey Lyons Moloney & Partners Harry Tunkin -

Women

The Women’s League Trademark award is proudly sponsored by the GFC Past Players and Officials Association.

The Women’s Development League Trademark award is proudly sponsored by Sportspower Glenelg and Yo-Chi.

Round League Trademark Award Player Sponsor Development League Trademark Award Player Sponsor
1 Sarah Goodwin Goodwin Recruit Shay'Lee Dayman Grandma Joan's Kitchen
2 Matilda Scholz and Lucy Armitage Finesse Built and Cove Print Ella Boag Smash FM
3 Sam Franson South St Seltzer Grace Duffy Peppercorns BnB
4 Caitlyn Swanson Rain Fall Products Ellen Tyminski Ellastone Financial Planning
5 Grace Duffy Peppercorns BnB Marie Martino Rain Fall Products
6 Jessica Bates Spinecare Chiropractic Sarah Wilton Megan Bridger-Darling
7 Sarah Goodwin Goodwin Recruit Shae Partington ISC Sports
8 Molly Scott ABC Multi Lingua
9 Violet Patterson Jarvis Toyota
10 Madi Freeman Pilot Wealth Accounting
11 Alice Bradley Karen Dorman from Harris Real Estate
12 Ella Boag Smash FM
Semi Final Marie Martino Rain Fall Products
Prelim Final Matilda Scholz Finesse Built

U18s & U16s

The U18 Trademark award is proudly sponsored by the GFC Past Players and Officials Association  and Yo-Chi.

The U18 Coaches award is proudly sponsored by Sportspower Glenelg.

The U16 Trademark award is proudly sponsored by the GFC Past Players and Officials Association.

The U16 Coaches award is proudly sponsored by Sportspower Glenelg and Yiros Shack Glenelg.

Round U18 Trademark Award Player Sponsor U18 Coaches Award Player Sponsor U16 Trademark Award Player Sponsor U16 Coaches Award Player Sponsor
1 Ben Ridgway Airworks Heating and Cooling Tom Corcoran Position Archie Rouvray - Blake Wilby L&L Solid Plastering
2 Brandon Smith Goostrey Smith Design Hayden Brokensha Bullys Meats and Geoff Hardy Noah Gryzb In House Supplies Max Disbury -
3 Brandon Smith Goostrey Smith Design Conor Gluyas - Tom McKay -
4 Brandon Smith Goostrey Smith Design Jake Pavia-Amato Palya Pty Ltd Max Robertson Black Swan Robe Bill Thompson -
5 Beau Symonds - James McIntyre Burk-Press Automotive Max Disbury - Charlie McAuliffe -
6 Jack McAuley South East Car Brokers Ryan Wurfel - Jack Walters - Jack Walters -
7 James McIntyre Burk-Press Automotive James McIntyre Burk-Press Automotive Noah Gryzb In House Supplies Bradley Rowe -
8 Hayden Brokensha Bully's Meats Jye Williamson - Noah Gryzb In House Supplies Harry Plews Dunluce Associates